Peynir ve Çocuk


                                                                 PEYNİR VE ÇOCUK

    Türk kahvaltılarının olmazsa olmazıdır peynir. Peynirin olmadığı sofralara, sofra muamelesi bile yapılmaz. Besin kaynağı ve protein deposu olmakla, kıymetli madenler kadar önemli olan peyniri yemeyen bir çocuğunuz olduğunu düşünebiliyor musunuz?  Küçük yaşta depo edilen kalsiyum ileri yaşlardaki ihtiyacımızı karşılamada yardımcı olacaktır.

   Henüz bebekken alınan protein ve kalsiyum kemik ve diş gelişimi için hayati önem taşır. Çocuk yaşlarda gelişimi olumlu etkileyen, ileri yaşlarda koruyucu özelliğiyle ön plana çıkan besin kaynağıdır peynir.Çocuğunuzsüt ve süt ürünleri tüketiminde sorunlu ise; ihtiyacı olan proteini ve kalsiyumu alamayacaktır. Brokoli gibi kalsiyum içeren yiyecekleri tüketmesi yeterli olmayacaktır. Süt tüketimi içinde aynı mantık geçerlidir. 200 gram sütten alacağı kalsiyum ve protein aşağı yukarı 30 gramlık bir peynir dilimine tekabül etmektedir. Özetle, peynir; konsantre süt deposudur.

   Süt tüketimi; bir yaşından küçük çocuklara önerilmez. Bunun sebebi içeriğindeki laktozun sindirimi zorlaştırmasıdır. Buna karşılık peynir ve yoğurdun, 6. aydan itibaren çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Yine de çocuğunuza peynir verirken dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bazı vücutlardalaktoz intoleransı fazla olduğundan aşırı duyarlılık oluşturabilir.Peynir seçerken, peynir paketlerinin arkasında bulunan besin değerlerine de dikkat etmeniz gerekir. Çünkü tüm peynirlerin besin değerleri aynı değildir. Mesela; kaşar peynirinde beyaz peynire göre daha fazla kalsiyum ve protein içermektedir.Peyniri sevmeyen çocuklarla inatlaşmadan yavaş yavaş sevdirmeye çalışılmalı ve asla zorlanmamalıdır. Çocuğunuz peyniri sevene kadar ona peynirden alması gereken protein ve kalsiyumu süt, yoğurt ve kuru yemiş ile takviye edebilirsiniz.